петак, 16. октобар 2015.

Nacionalno blago Japana - Akita


Japanska akitaUmesto vaze iz Ming dinastije, možda je bolja ideja nabaviti nacionalno blago Japana iliti Akitu ;-) ipak ćete u tom slučaju dobiti prijatelja za život. Da, da, od 1931. godine, Akita Inu pasmina je proglašena za nacionalno blago Japana. Japanci smatraju da Akita simbolizuje zdravlje i blagostanje. Nedavne analize DNK, pokazale su da Akita spada u jednu od "naprimitivnijih" rasa pasa - primitivna rasa u ovom slučaju znači "najstarija". 
Tokom tih svojih drevnih perioda, samo japanski Šoguni iz najbogatijih, najmoćnijih i najplemenitijih porodica su mogli da drže ove pse. Niži slojevi tadašnjeg japanskog društva nisu se smeli obraćati psima, čak je osmišljen i svojevrstan "pseći jezik" kojim su Šoguni zadavali komande Akitama. 
Helen Keller i KamikazePored japanske verzije - Akita Inu (inu=pas na japanskom), postoji i Američka Akita, poznata samo kao "Akita". Prvi predstavnik ove pasmine u Americi zvao se Kamikaze, što na japanskom znači "božiji vetar". Naime, još 1937. godine, aktivistkinja, pisac i akademik, Helen Keller, dobila je na poklon štene Akite staro 75 dana od japanske vlade. Nažalost, po njenom povratku u SAD, štene je preminulo sa samo pet meseci. Japanska vlada je odmah poslala njegovog mlađeg brata po imenu Kenzan-go. 
Naravno, američke akite nisu potomci Kenzan-go, nego su potomci pasa koje su američki vojnici na kraju II svetskog rata doneli iz Japana. Priča ide da su se vojnicima dopali primerci koji su ukrštani s nemačkim ovčarima, jer su te akite stamenije što se kaže. Za vreme rata, u Japanu je vladala velika glad i akite su gotovo bile istrebljene. Oni koji nisu hteli, mogli, želeli da se odreknu svojih ljubimaca ukrštali su ih sa nemačkim ovčarima, kako bi "sakrili" pse od vlasti. Tako je nastala američka linija, koja se dan danas neguje.

среда, 14. октобар 2015.

Kralj terijera i junak II svetskog rata


airedale terrier
Airedale Terrier / Erdelski terijer nastao je u 19. veku, ukrštanjem staroengleskog ovčara i vidraša. Ime je dobio po reci Aire koja se nalazi u Jorkširu, Engleska. Zbog svojih raznovrsnih talenata - pas čuvar, radni pas, lovac, službeni pas, porodični pas, ovaj zaista plemenit terijer, poznat je pod nadimkom "tata mata od zanata" (Jack of all trades). U svetu su poznati i pod imenom "Oorang", prema poznatoj američkoj odgajivačnici iz Ohio-a, sa početka dvadesetog veka. Mi ga poznajemo kao erdelskog terijera, kralja svih terijera - jer je najveći, i kao vodenog terijera - primećena je njegova lovačka veština u "vodenim uslovima".

Da li ste znali, da pre nego što je nemački ovčar postao broj jedan, takoreći, među službenim policijskim psima, tu titulu je nosio erdelski terijer?! Bio je čest ljubimac među tzv. radničkom klasom i bio je opšte poznat kao pas koji radi sve.

Ne smemo, a da ne spomenemo veliku ulogu erdelskog terijera tokom Drugog svetskog rata. Naime, zbog svoje agilnosti, inteligencije, živahnosti, krzna koje je lako održavati i već spomenutih multipraktičnih karakteristika, erdelski terijeri mahom su pomagali vojnicima tokom rata. Prenosili su poruke, lekove, municiju, tragali za preživelima nakon bitaka. Priča se da je jedan erdelski terijer po imenu "Jack" uspeo da prenese poruku sa prve linije fronta do tabora uprkos povredama koje je zadobio na tom putu. Poput Fidipida koji je doneo vest u Atinu o grčkoj pobedi na Maratonskom polju, "Jack" je vojnicima preneo važne informacije i potom preminuo od povreda.


airedale terrierDa rezimiramo! Erdelski terijer je odličan izbor za ljubimca. Privržen je vlasnicima, odan, poslušan, druželjubiv kada su u pitanju deca i drugi ljubimci. Odličan je čuvar, energičan je i razigran, ne linja se mnogo i poprilično je lak za održavanje. Jednostavno rečeno jedan pun ljubavi, šik i vrlo interesantan pas. Vlasnici imaju običaj da kažu da je jedina stvar bolja od erdelskog terijera, je imati dva :-) 

Ako još niste uvereni da je ovo ljubimac za vas, dodajmo svemu ovome i impresivan spisak poznatih ličnosti koj su imali jednog ovakvog živahnog ljubimca - bivši američki predsednici T. Roosevelt i W. Wilson, kreator priče o Tarzanu - E. R. Burroughs, kao i poznata glumica Bo Darek. Svi oni su uživali u društvu erdelca, pa zašto ne biste i vi ;-)



уторак, 13. октобар 2015.

Pas iz Nojeve arke :-)

afganistanski hrt
Da, da...reč je o Avganistanskom hrtu, jednoj od najstarijih pasmina, koja, prema nekim teorijama, datira iz perioda starog Egipta, dakle od pre više od tri hiljade godina!

Sve do početka dvadesetog veka, ova vrsta psa nije bila poznata izvan Avganistana. Ljudi su bili izrazito zaštitnički nastrojeni prema svojim psima i nisu ih prodavali strancima. Britanski vojnici su ih prvi "izvezli" iz njihove domovine.

Avganistanci (hrtovi) su rođeni lovci. Korišćeni u lovu na antilope, vukove i sličnu divljač. Njihova fizionomija čini ih idealnima za savladavanje najrazličitijih terena.

Poznati su po impresivnom krznu, koje zahteva svakodnevno četkanje i kupanje jednom u sedam dana.
Picasso, jedan od njegovih pasa i drugarica, 1962.
Opšte je poznato da je Pablo Picasso bio veliki ljubitelj pasa. Imao je terijere, pudle, boksere i naravno, afganistanskog hrta po imenu Kabul. U nekim njegovim delimo, evidentan je motiv fizionomije afganistanskog hrta. 

Još jedna "poznata ličnost" bila je ljubitelj afganistanaca. Reč je o jednom od braće Marx, Herbertu "Zappu" Marxu. On je prvi "uvezao avganistanske hrtove u SAD. Imao je ženku po imenu Asra i mužijaka po imenu Westmill Omar.

A da li ste znali da je avganistanski hrt prvi kloniran pas u svetu?! Eh da, 2005. godine na svet je došao mali Snupy :-D! Ovaj poduhvat delo je južnokorejskih naučnika sa Nacionalnog univerziteta u Seoulu, po kojem je psić i dobio ime - Seoul National University Puppy".

U koliko ste se upravo odlučili za ovu pasminu, dobro će vam doći i sledeće informacije:

1. Avganistanski hrt je vrlo neovisna pasmina, te ih malo teže odgajati. Preporučuju se ljudima koji imaju malo više iskustva s treningom pasa.
2. Dobar su izbor za porodice, jer vole decu i čuvarski su nastrojeni.
3. Ovi psi su prilično veliki (mužijak 68-73cm; ženka oko 63cm), zahtevaju redovno istrčavanje, u slučaju da odlučite ovog psa imati u stanu.
4. S obzirom na to da imaju dugu i vrlo impresivnu dlaku, ne linjaju se preterano, ali ih je potrebno redovno četkati kako se ne bi ućebali.


субота, 10. октобар 2015.

Pas kojeg je Renoir ovekovečio

Majmunski pinč
Majmunski pinč/Affenpincher poznat je još i kao Afrički terijer. Reč je o nemačkoj pasmini koja datira iz 17. veka, a ime je dobila po tome što im fizionomija glave podseća na majmunsku.
Prema brojnim izvorima, karakter im je takođe "majmunski" jer su, povremeno, skloni raznoraznim nestašlucima. Iako se dovodi u vezu sa terijerima, Affenpincher je zapravo deo pinč-šnaucer familije.

Prethodnik je dve pasmine - Patuljastog šnaucera i psa za kojeg kažu da ima gotovo ljudski izraz lica - Belgijskog grifona.


Trenutno najpoznatiji Affenpinscher na svetu je Banana Joe V Tani Kazaril, koji je 2013. osvojio titulu "Best in Show" na prestižnom takmičenju "Westminster Kennel Club Dog Show", koje se od 1877. održava u Njujorku.



Ovaj "toy" psić idealan je za porodice s decom i one koji traže živahnog ljubimca.

http://mezimci.rs/informacije-o-rasama/psi/pinceri-i-snauceri-molosi-i-svajcarski-pastirski-psi/majmunski-pinc.htm
mezimci.rs

Interesantna činjenica o ovom malom psiću jest da ga je poznati holandski slikar Ogist Renoir ovekovečio na jednoj od svojih najraskošnijih slika "Ručak na brodu" 1880-1881.